آیین نامه ارزش گذاری دارایی های نامشهود در طرح های سرمایه گذاری
مصوب هیات وزیران
20700/ت53461هـ
1396/02/25
متن ضابطه


آیین‌نامه ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود در طرح‌های سرمایه‌گذاری

 

شماره: ۲۰۷۰۰/ت ۵۳۴۶۱ هـ

تاریخ: ۱۳۹۶/۲/۲۵

 

وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ سازمان برنامه‌وبودجه کشور

 

معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور

 

هیئت‌وزیران در جلسه 1396/۲/17 به پیشنهاد شماره ۷۰۸۶۵۷ مورخ 1395/06/10 سازمان برنامه‌وبودجه کشور و به استناد اصل یک‌صد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، آیین­ نامه ارزش­ گذاری دارایی­ های نامشهود در طرح­های سرمایه ­گذاری را به شرح زیر تصویب کرد:

 

 

آیین‌نامه ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود در طرح‌های سرمایه‌گذاری

 

ماده ۱ ـ در این آیین­ نامه، اصطلاحات زیر در معانی مشروح مربوط به کار می­ روند:

الف ـ دارایی نامشهود: دارایی غیر پولی که ماهیت عینی ندارد و از حقوق قراردادی یا سایر حقوق قانونی ناشی می ­شود، صرف­ نظر از این‌که چنین حقوقی قابل‌انتقال یا جداشدنی باشد یا نباشد.

ب ـ ارزش‌گذاری: فرایند برآورد کمی ارزش اقتصادی دارایی‌های نامشهود که بر اساس یکی از روش‌های علمی و کاربردی معتبر ارزش‌گذاری صورت می‌پذیرد.

پ ـ کارشناس: کارشناس رسمی ارزش ­گذاری که مطابق ضوابط مربوط، دارای صلاحیت ارزش‌گذاری در رشته­ خود باشد.

ت ـ هیئت کارشناسان: هیئت متشکل از چند کارشناس که حسب مورد از رشته‌های یکسان یا متفاوت، مطابق ضوابط تشکیل می‌شود.

ث ـ مؤسسه یا شرکت ارزش‌گذاری: مؤسسه یا شرکت دارای مجوز از سازمان برنامه‌وبودجه کشور که در چارچوب قوانین و مقررات مربوط در ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود صلاحیت دارد.

ج ـ ارزش ­گذار: مراجع مذکور دربندهای (پ)، (ت) و (ث)

چ ـ متقاضی: هر شخص حقوقی که به گزارش ارزش ­گذاری دارایی­های نامشهود نیاز دارد.

ح ـ سامانه ارزش‌گذاری: سامانه الکترونیکی ثبت و اعطای مجوز به مؤسسه یا شرکت ارزش­گذاری و مدیریت پایگاه اطلاعات ارزش ­گذاری.

 

ماده ۲ ـ کلیه طرح‌های سرمایه‌گذاری که یک‌طرف آن‌ها دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۵) قانون مدیریت خدمات کشوری بوده و تمام یا بخشی از موضوع قرارداد، انتقال یا تجویز بهره‌برداری از اصل یا منافع دارایی‌های نامشهود باشد یا به‌عنوان آورده سرمایه­ گذار ارائه شود و نیز دارایی­ های نامشهودی که تحت حمایت قوانین مربوط به سرمایه­ گذاری خارجی وارد کشور و یا از کشور خارج می ­شود، مشمول مقررات این آیین­ نامه می­ باشد.

 

 

ماده ۳ ـ متقاضی پس از ثبت تقاضا در سامانه ارزش‌گذاری متناسب با موضوع و ابعاد طرح سرمایه‌گذاری نسبت به استفاده از خدمات هیئت کارشناسان یا مؤسسه­ ها یا شرکت­ های ارزش­ گذاری اقدام خواهد کرد.

تبصره ـ سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران حسب تشخیص می‌تواند گزارش ارزش‌گذاری انجام‌شده در مراجع معتبر خارجی را از متقاضی مطالبه کند.

 

ماده ۴ ـ اصول و روش­ های ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود به شرح زیر است:

الف ـ ارزش‌گذاری باید با رعایت اصول محرمانگی، شفافیت، بی‌طرفی و اجتناب از تعارض منافع و بر اساس مطالعات بازار داخلی و بین‌المللی، تحلیل مالی، تجاری و اقتصادی و ارزیابی ابعاد فناورانه و محاسبه ریسک (خطر) های مربوط باشد و کیفیت و کمیت داده‌ها و اطلاعات، منبع، مستندات، هدف ارزش‌گذاری و روش‌های استفاده‌شده به‌طور مستند تشریح شود.

ـ ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود نباید با استانداردهای حسابداری الزام‌آور مغایر باشد و باید متناسب با نوع، ماهیت و هدف تعیین‌شده برای ارزش‌گذاری، بر اساس یک یا ترکیبی از روش‌های علمی و معتبر ارزش‌گذاری ازجمله هزینه محور، بازار محور و درآمد محور انجام شود.

ـ کلیه مصادیق مالکیت فکری از قبیل اختراع، طرح صنعتی، نام و علامت تجاری و آثار ادبی و هنری منوط به این‌که استفاده از آن‌ها خلاف عرف و مقررات عمومی نباشد، قابل ارزش‌گذاری است ولی ارزش‌گذار موظف است در ارزیابی خود تطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران را لحاظ نماید.

تبصره ـ حمایت از دارایی‌های ارزش‌گذار موضوع این بند مشروط به رعایت الزامات و انجام اقدامات قانونی توسط سرمایه‌گذار برای حمایت از دارایی‌های خود در ایران است.

ت ـ هزینه ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود بر عهده سرمایه‌گذار است، مگر آن­که به نحو دیگری توافق شود.

ث ـ ارزش‌گذار مکلف است گزارش موضوع ارزش‌گذاری ارجاعی طبق این آیین‌نامه را ظرف سه ماه تحویل متقاضی دهد. درصورتی‌که به علت اموری خارج از اراده ارزش‌گذار، تمدید مهلت تعیین‌شده ضرورت داشته باشد، ارزش‌گذار مراتب را ظرف ده روز قبل از انقضای مهلت به متقاضی اعلام می‌کند و متقاضی می‌تواند مهلت مزبور را به میزان مناسب تمدید کند. در صورت عدم تحویل گزارش ارزش‌گذاری در مهلت مقرر، متقاضی می‌تواند ارزش­گذار جایگزین تعیین کرده و امر ارزش‌گذاری را به هزینه خود به ایشان ارجاع دهد.

ج ـ درصورتی‌که متقاضی یا سرمایه‌گذار نسبت به ارزش‌گذاری انجام‌شده اعتراض داشته باشند، می­ توانند ظرف ده روز از زمان ابلاغ نتیجه ارزش­ گذاری و تنها برای یک‌بار اعتراض خود را اعلام نمایند. در این صورت ارزش­ گذار موظف است ظرف ده روز نسبت به ارائه گزارش مقتضی اقدام نماید و در غیر این صورت ارزش‌گذاری توسط یک ارزش‌گذار دیگر انجام می‌شود.

 

ماده ۵ ـ متقاضی موظف است پس از اتمام فرایند ارزش‌گذاری، نسبت به ثبت و ارسال گزارش نهایی ارزش‌گذاری به سامانه ارزش‌گذاری اقدام نماید.

 

ماده ۶ ـ سازمان برنامه‌وبودجه کشور موظف است ظرف پنج ماه از زمان لازم ­الاجرا شدن این آیین­ نامه، نسبت به راه‌اندازی سامانه ارزش‌گذاری و تدوین و اعلام ضوابط اعطای مجوز به مؤسسه­ ها یا شرکت­ های ارزش‌گذاری و نیز نحوه نظارت بر عملکرد این مؤسسه­ ها یا شرکت‌ها اقدام نماید.

 

ماده ۷ ـ مراجع ذی‌صلاح صدور پروانه کارشناسی رسمی، نسبت به ایجاد یا به­ روزرسانی کامل رشته‌ها و صلاحیت‌های مرتبط با ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود اقدام کرده و فهرست کارشناسان رسمی دارای صلاحیت در این زمینه را به‌صورت مستمر به­ روزرسانی و اعلام و برای کارشناسان رسمی به‌طور مستمر دوره‌های آموزشی، کارآموزی و بازآموزی تخصصی درزمینه‌ی ارزش‌گذاری دارایی‌های نامشهود همراه با طراحی عناوین، سرفصل‌ها و منابع مناسب علمی و کاربردی برگزار خواهند کرد.

 

 

 معاون اول رئیس‌جمهور ـ اسحاق جهانگیری

 

موضوعات مرتبط
موضوع
نمایش
دیدگاه ها
دیدگاهی یافت نشد