نمونه قرارداد تخریب

طرفین قرارداد
قرارداد حاضر فی‌مابین؛

…………………. به نمایندگی آقای……………… به شماره ملی……………… نام پدر………………… شماره تماس………………آدرس………………………………………………………………….

که ازین پس «کارفرما» نامیده خواهد شد، و

…………………. به نمایندگی آقای……………… به شماره ملی……………… نام پدر………………… شماره تماس………………آدرس………………………………………………………………….

که ازین پس «پیمانکار» نامیده خواهد شد، به منظــور انجام موضوع قرارداد منعقد مي‌گردد و طرفين ملزم و متعهد به اجراي مواد و اصول آن می‌باشند.

 

ماده 1 ) موضوع قرارداد

موضوع قرارداد عبارت­است از کلیه عملیات تخریب ساختمان ……………… واقع در ………………. و دسته‌بندی و چیدمان آجرهای سالم و آهن‌آلات حاصل از تخریب به کارفرما.

 

ماده 2 ) اسناد و مدارک قرارداد

2-1- قرارداد حاضر

2-2- کلیه دستور کارهایی که در حین اجرا توسط کارفرما یا دستگاه نظارت ابلاغ می‌گردد.

 

ماده 3 ) مبلغ قرارداد

مبلغ کل قرارداد ………………… ریال پیش‌بینی می‌گردد که تا 25 درصد قابل‌افزایش یا کاهش می‌باشد که براساس صورت‌وضعیت پیشرفت کار طبق تأیید دستگاه نظارت قابل پرداخت خواهد بود. مطابق نرخ نامه پیوست چنانچه حجم عملیات اضافه‌شده بیش از 25 درصد مبلغ فوق‌الذکر باشد نیاز به تهیه و تنظیم الحاقیه با قیمت‌های جدید توافق شده فی‌مابین خواهد بود بر طبق نرخ­نامه پیوست.

تبصره: به قیمت‌های این قرارداد هیچ‌گونه تعدیلی تعلق نمی‌گیرد.

 

 ماده 4 ) نحوه پرداخت

پس از اتمام کار, پیمانکار موظف است نسبت به تهیه صورت‌وضعیت کارهای انجام‌شده اقدام و پس از تأیید نماینده کارفرما و دستگاه نظارت با توجه به مفاد قرارداد نسبت به پرداخت مبلغ کارکرد پس از کسر 10 درصد حسن انجام کار و 5 درصد مالیات اقدام خواهد شد.

 

ماده 5 ) مدت قرارداد

مدت انجام کار از تاریخ عقد قرارداد و تحویل ساختمان به پیمانکار ………………….. روز می‌باشد.

تبصره یک: درصورتی‌که پیمانکار باعث تأخیر یا طولانی شدن مدت انجام کار گردد مطابق با موارد پیش‌بینی‌شده در قرارداد رفتار خواهد شد.

تبصره دو: در صورتی که هیچ‌گونه تقصیری در تأخیرات پیش‌آمده در انجام کار و تعهدات پیمانکار نباشد تأخیرات پیش‌آمده مجاز و مدت قرارداد بنابر نظر کارفرما قابل تمدید می‌باشد.

 

ماده 6 ) تعهدات طرفین قرارداد

الف- تعهدات پیمانکار

1- با اطلاع و همکاری مؤسسات ذی‌ربط جریان آب, برق, گاز و سرویس‌های مشابه را قطع نماید. زمان و مدت قطع سرویس‌های فوق و شروع عملیات تخریب حداقل یک هفته قبل, به اطلاع ساکنین ساختمان‌های مجاور رسانده شود.

2- برنامه‌ریزی لازم برای محافظت از پیاده‌روها و معابر عمومی مجاور ساختمان مورد تخریب انجام شود و در صورت نیاز به محدود یا مسدود نمودن آن‌ها با کسب مجوز از شهرداری با رعایت مفاد بندهای ذیل اقدام لازم به عمل آید.

2-1- مسدود یا محدود نمودن پیاده‌روها و معابر عمومی و سایر فضاهای عمومی, برای انبار کردن مصالح یا انجام عملیات ساختمانی به شرطی امکان‌پذیر می‌باشد که قبل از شروع عملیات ساختمانی کلیه پروانه‌ها و مجوزهای لازم به منظور اجرای عملیات ساختمانی, انبار کردن مصالح در پیاده‌روها, خیابان‌ها و سایر فضاهای عمومی و استفاده از تسهیلات عمومی توسط کارفرما از شهرداری اخذ شود.

2-2- پیمانکار موظف است وسایل, تجهیزات و مصالح ساختمانی را در جایی قرار دهد که حوادثی برای عابرین, وسایل نقلیه, تأسیسات عمومی, و ساختمان‌های مجاور به وجود نیاید مصالح و وسایل فوق شب‌ها نیز باید به وسیله علائم درخشان و چراغ‌های قرمز احتیاط مشخص شوند.

2-3- در مواردی که نیاز به تخلیه مصالح ساختمانی در معابر عمومی یا مجاور آن باشد, باید مراقبت کافی به منظور جلوگیری از لغزش, فروریختن یا ریزش احتمالی آن‌ها به عمل آید.

2-4- زمانی که پایه‌های داربست در معابر عمومی قرار گیرد باید با استفاده از وسایل مؤثر از جابجا شدن و حرکت پایه‌های آن جلوگیری شود.

3- هنگامی‌که براثر انجام عملیات ساختمانی خطری متوجه رفت‌وآمد عابرین یا اتومبیل‌ها باشد با کسب نظر از مراجع ذی‌ربط یک یا چند مورد از موارد زیر بکار گرفته شود:

3-1- گماردن یک یا چند نگهبان با پرچم اعلام‌خطر.

3-2- نصب چراغ‌های چشمک‌زن یا علائم شبرنگ.

3-3- نصب علائم آگاهی‌دهنده وسایل کنترل مسیر.

3-4- ایجاد سازه‌های حفاظتی محصورکننده.

4- احداث راهروی سرپوشیده موقت در راه عبور عمومی و در تمام طول ساختمان الزامی است.

5- وسایل و تجهیزات لازم مناسب با محل و نوع ساختمان و روش تخریب تهیه شود.

6- برنامه‌ریزی برای جمع‌آوری و دفع مواد حاصل از تخریب و انتخاب محل مجاز برای انباشتن آن‌ها انجام شود.

7- کلیه شیشه‌های ساختمان مورد تخریب باید از محل نصب‌شده جدا و در مکان مناسبی انبار گردد.

8- در عملیات تخریب باید کارگران با تجربه بکار گرفته‌شده و اشخاص ذیصلاح بر کار آنان نظارت و دستورالعمل‌ها, روش‌ها و مراحل مختلف اجرای کار را به آنان گوشزد نمایند.

9- کلیه راه‌های ارتباطی ساختمان مورد تخریب به استثنای پلکان‌ها, راهروها, نردبان‌ها و درهایی که برای عبور کارگران استفاده می‌شود, باید در تمام مدت تخریب مسدود گردند.

10- هریک از اجزای ساختمان مورد تخریب و تجهیزات مورداستفاده اعم از کف, کف موقت, چوب‌بست, پله‌های موقت, سقف و سایر اجزای راهروهای سرپوشیده و راهروهای عبور و مرور کارگران, پلکان‌ها, نردبان‌ها نباید بیش از دوسوم مقاومت نهایی خود, بارگذاری شوند.

11- میخ‌های موجود در تیرها یا تخته‌های ناشی از تخریب باید بلافاصله به داخل چوب فروکوبیده یا کشیده شوند.

12- تخریب باید از بالاترین طبقه شروع شود و طبقه به طبقه طوری انجام گیرد که قبل از تخریب هر طبقه کلیه مصالح حاصل از تخریب طبقه بالاتر برداشته شود, به‌نحوی‌که کف‌ها بار اضافی نداشته باشند و فشار جانبی به دیوارها وارد نشود.

13- در پایان کار روزانه, قسمت‌های در دست تخریب نباید در شرایط ناپایداری که در برابر فشار باد یا ارتعاشات آسیب‌پذیر باشند, رها گردند و باید با بررسی لازم اطمینان حاصل شود که کلیه قسمت‌های باقی‌مانده از عملیات تخریب و همچنین چوب‌بست‌ها, شمع‌ها, سپرها, حائل‌ها و سایر وسایل حفاظتی, پایداری و ایمنی لازم را دارند.

14- انباشتن مصالح و ضایعات جداشده از ساختمان مورد تخریب در پیاده‌رو و دیگر معابر و فضاهای عمومی بدون کسب مجوز از شهرداری ممنوع است در صورتی که در محل مورد تخریب زمین و فضای کافی برای انباشتن مصالح و ضایعات وجود نداشته باشد, باید هر روز مواد جداشده به مکان مجاز دیگر انتقال یابد.

15- قبل از تخریب سقف‌ها باید طبقه زیر آن طوری مسدود گردد, که هیچ‌کس نتواند از آن رفت‌وآمد کند.

16- هنگام تخریب سقف, پس از برداشتن قسمتی از آن, باید روی تیرآهن‌ها, الوارهایی به عرض 25 سانتی‌متر و ضخامت حداقل 5 سانتی‌متر به‌طور عرضی و به تعداد کافی قرار داده شود تا کارگران مربوطه بتوانند در روی آن‌ها به‌طور مطمئن مستقرشده و به کار خود ادامه دهند.

17- در تخریب طاق‌های شیروانی و چوبی ابتدا باید قسمت‌های پوششی سقف برداشته شود سپس نسبت به برچیدن خرپا یا اسکلت سقف اقدام گردد.

18- هیچ‌یک از تکیه‌گاه‌ها نباید در طبقه‌ای برداشته شود, مگر آنکه کلیه قسمت‌های طبقه بالای آن قبلاً تخریب و برداشته‌شده باشد.

19- برای جلوگیری از ریزش و خرابی ناگهانی دیوارهای فرسوده یا آسیب‌دیده باید قبل از تخریب زیر نظر شخص ذیصلاح مهار و شمع بندی شود.

20- قبل از تخریب هریک از دیوارها, باید تا فاصله 3 متری از آن‌ها کلیه سوراخ‌هایی که در کف قرار دارند با پوشش موقت مناسب پوشانده شوند.

21- تخریب دیوارهایی که برای نگهداری خاک زمین یا ساختمان مجاور ساخته‌شده‌اند باید با اجرای سازه‌های نگهبان انجام شود.

22- قبل از بریدن تیرآهن‌های سقف اقدامات لازم به منظور جلوگیری از نوسان آزاد تیرآهن بعد از برش به عمل آید.

23- مصالح ساختمانی و ضایعات حاصل از تخریب نباید به‌طور سقوط آزاد به خارج پرتاب شوند, مگر اینکه تخلف از داخل کانال‌های پیش‌بینی‌شده مخصوص انجام گیرد.

24- در صورتی که مصالح قابل اشتعال جداشده از ساختمان مورد تخریب, در همان محل انبار و نگهداری شود , باید وسایل اطفای حریق مناسب به تعداد و مقدار کافی فراهم شود.

25- ضایعات به‌دست‌آمده از مواد سمی, آزبست, یا مواد آلوده‌کننده, باید جدا از بقیه ضایعات به دقت نگهداری و بسته‌بندی شوند و سپس به محل مجاز حمل گردند.

26- پیمانکار می‌بایستی در تمام مراحل کار در کارگاه حاضر بوده و در غیاب خود نماینده تام‌الاختیار ذیصلاح با اطلاعات فنی موردنیاز که مورد تأیید کارفرما نیز باشد معرفی نماید.

27- چنانچه پیمانکار پس از شروع کار به هر علت کار را متوقف نماید کارفرما می‌تواند بدون نیاز به تأمین دلیل از دستگاه‌های قضایی و مراجع ذیصلاح نسبت به تنظیم صورت‌جلسه کارکرد که به تأیید دستگاه نظارت رسیده اقدام و یک نسخه از آن را تحویل پیمانکار نماید.

28- پیمانکار مسئولیت کامل ناشی از منع قانونی کار کردن افراد مشمول نظام‌وظیفه و اتباع بیگانه خارجی (افغانی) بدون مجوز کار یا افرادی را که به نحوی از حق کار کردن محروم هستند را دارد و کارفرما فرض را بر این قرارداد که افراد پیمانکار هیچ نوع منع قانونی برای کار کردن ندارند.

29- پیمانکار مسئولیت کامل ایمنی پرسنل خود را به عهده داشته و متعهد خواهد بود که پرسنل خود را ملزم به استفاده از لوازم و وسایل استحفاظی (کفش وکلاه ایمنی, دستکش و ) نماید تا پرسنل دچار حادثه ناشی از کار نگردند.

30- رعایت مبحث 12 مقررات ملی ساختمان و آیین‌نامه حفاظتی کارگاه‌های ساختمانی و نشریه 55 سازمان مدیریت الزامی می‌باشد.

31- پرداخت هرگونه جریمه‌های احتمالی در نظر گرفته از سوی مراجع ذیصلاح که ناشی از تخلف پیمانکار و پرسنل تحت امر وی و رفع آن به عهده پیمانکار می‌باشد.

32- پیمانکار حق واگذاری کار به غیر را ندارد و در صورت اثبات چنین سندی, کارفرما حق هرگونه اقدام را به هر شکل و به‌صورت تام‌الاختیار خواهد داشت.

33- پیمانکار در حفاظت و حراست اموال کارفرما, ابزار, ماشین‌آلات, مصالح و قطعات مسئول است و کارفرما در هر مقطعی می‌تواند آمارگیری و بررسی از ابزار و وسایل و . نموده و در صورت وجود کمی و کاستی پیمانکار مسئول پاسخگویی و جبران است.

34- در صورت وقوع حادثه برای پرسنل پیمانکار, پیمانکار مسئولیت تهیه, تکمیل, و امضا فرم گزارش‌های حادثه وزارت کار و همچنین کلیه جنبه‌های مالی و حقوقی آن را به عهده خواهد داشت.

ب ـ تعهدات کارفرما

1- اخذ مجوز تخریب از شهرداری

2- بیمه پرسنل پیمانکار (بیمه مسئولیت کارفرما)

3- پرداخت مبلغ انجام کار که پس از اتمام عملیات و تأیید قابل پرداخت می‌باشد.

 

ماده 7 ) موارد فسخ قرارداد

8-1- انتقال قرارداد یا واگذاری عملیات به اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگر از طرف پیمانکار.

8-2- تأخیر در شروع بکار بیش از یک هفته از تاریخ ابلاغ قرارداد.

8-3- عدم اجرا تمام یا قسمتی از مواد قرارداد در موعد پیش‌بینی‌شده.

8-4- تأخیر در اجرای کار به‌طوری‌که دلالت بر عدم صلاحیت مالی و فنی و یا سوءنیت پیمانکار بنماید.

8-5- غیبت بدون اجازه پیمانکار و یا تعطیل کردن کار بدون کسب اجازه کتبی از کارفرما.

در کلیه موارد مذکور تشخیص و نظر کارفرما ملاک عمل بوده و قاطعیت دارد.

 

ماده 8 ) یکپارچگی قرارداد

قرارداد و پیوست‌های آن‌یک مجموعه جامع و یکپارچه‌ای را تشكيل می‌دهند كه بين طرفين موردتوافق و تائید قرارگرفته است. قرارداد مذكور جايگزين كليه قراردادها، ترتيبات، مكاتبات و ارتباطات (چه شفاهي و كتبي) قبلي كه بين طرفين در ارتباط با موضوع قرارداد وجود داشته است، می‌گردد.

 

ماده 9 ) تفکیک‌پذیری

چنانچه بخشی از این قرارداد براساس رأی مرجع رسیدگی، غیرقابل اجرا یا غیرقانونی شناخته شود، صرفاً آن بخش از قرارداد بلااثر شده، لیکن سایر مواد همچنان لازم‌الاجرا خواهد بود.

 

ماده 10 ) تغییر و اصلاح

هرگونه تغییر در مفاد قرارداد، صرفاً با توافق کتبی و قبلی طرفین امکان‌پذیر است.

 

ماده 11 ) فورس ماژور

هرگاه به علت فورس ماژور يكی از طرفين قرارداد نتواند تعهدات خود را انجام دهد، عدم انجام تعهدات، نقض قرارداد تلقي نخواهد شد و قرارداد به قوت خود باقي خواهد بود.

 

ماده 12 ) تغيير نشاني طرفين قرارداد

هرگاه يكي از طرفين قرارداد نشاني قانوني خود را در مدت قرارداد تغيير بدهد بايد كتباً اين تغيير را به‌طرف ديگر ابلاغ كند و تا وقتی‌که نشاني جديد به‌طرف ديگر اعلام‌نشده است، كليه نامه‌ها، اوراق و مكاتبات به نشاني قانوني ارسال و تمام آن‌ها ابلاغ‌شده تلقي خواهد شد.

 

ماده 13 ) حل اختلاف

در صورت بروز هرگونه اختلاف در خصوص اجرای قرارداد یا اختلاف در تفسیر و تعبیر مفاد قرارداد، موضوع ابتدا از طریق مذاکره فی‌مابین و صورت عدم حصول نتیجه از طریق داوری مرضی‌الطرفین قابل‌حل خواهد بود. ............................................... به‌عنوان داور مرضی‌الطرفین انتخاب گردید. در صورت عدم پذیرش داور، موضوع از طریق مراجع قانونی ذیصلاح پیگیری خواهد شد.

 

ماده 14 ) تعداد نسخ / امضای طرفین/ تاریخ

این قرارداد در …… ماده، در تاریخ …………. در شهر …….. تنظیم و امضا گردید که دارای .. نسخه با اعتبار واحد است و با اطلاع كامل از مفاد آن به امضاي طرفين می‌رسد.

 

امضای طرف اول                                                      امضای طرف دوم

…………………                                   …………………

امضای شاهد اول                                                     امضای شاهد دوم

…………………                                  …………………

 

 

نرخ نامه

1. تخریب ساختمان با مصالح بنایی (ماسونری) مترمربعی ………………………………… ریال.

2. برچیدن اسکلت فلزی ساختمان با هر نوع تیرآهن, ناودانی, نبشی, لوله و ورق هر کیلوگرم ……………… ریال.

3. تخریب بتن مسلح با هر عیار سیمان و بریدن میلگرد مترمکعبی ………………………… ریال.

4. تخریب جدول‌های بتنی پیش ساخته مترطول ……………………………………… ریال.

5. تخریب هر نوع آسفالت و اساس قیری متر مربعی…………………………………… ریال.

6. برچیدن ورق‌های آهن کرکره‌ای بر حسب سطح برچیده شده متر مربعی ………………….. ریال.

7. برچیدن خرپای چوبی برحسب سطح تصویر افقی سقف برداشته شده متر مربعی ………...……ریال.

8. برچیدن توفال سقف متر مربعی …………………………………………………ریال.

 

 

 

 

یادآوری: نمونه سند/پیمان بالا تنها در راستای آشنایی فراگیر کاربران گرامی با چارچوب فراگیر این‌گونه اسناد است. ازاین‌روی درستی و ریزبینی درون‌مایه نوشتار بالا نشانه تأیید پیمان دان شاقول نیست.

بازگشت به فهرست پیمان‌ها